Forum AniMag

Pełna wersja: Pierwszy rok obrotowy dla założonej działalności
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Dzień dobry! Jeżeli działalność gospodarcza jest zakładana w trakcie roku kalendarzowego, to ile powinien trwać pierwszy rok obrotowy?
To zależy, w której części roku działalność ta jest założona i jaki ma być docelowy rok obrotowy. Zakładając, że docelowy rok obrotowy ma trwać od 1 stycznia do 31 grudnia, a działalność jest założona 1 marca, to pierwszy rok obrotowy potrwa od 1 marca do 31 grudnia. Natomiast w przypadku działalności założonej 1 sierpnia pierwszy obrotowy potrwa od 1 sierpnia do 31 grudnia roku następnego, czyli powyżej 12 miesięcy.
(02-06-2022, 01:19 PM)Veni napisał(a): [ -> ]To zależy, w której części roku działalność ta jest założona i jaki ma być docelowy rok obrotowy. Zakładając, że docelowy rok obrotowy ma trwać od 1 stycznia do 31 grudnia, a działalność jest założona 1 marca, to pierwszy rok obrotowy potrwa od 1 marca do 31 grudnia. Natomiast w przypadku działalności założonej 1 sierpnia pierwszy obrotowy potrwa od 1 sierpnia do 31 grudnia roku następnego, czyli powyżej 12 miesięcy.

Z tego co się orientuję, to w tym drugim przypadku można wydłużyć pierwszy rok obrotowy, ale nie trzeba (czyli że też może potrwać do 31 grudnia roku bieżącego).