Forum AniMag
Cyfrowy detoks na termach i w górach - Wersja do druku

+- Forum AniMag (http://www.animag.eu)
+-- Dział: Pozostałe (http://www.animag.eu/f-pozostale)
+--- Dział: Off-topic (http://www.animag.eu/f-off-topic)
+--- Wątek: Cyfrowy detoks na termach i w górach (/t-cyfrowy-detoks-na-termach-i-w-gorach)



Cyfrowy detoks na termach i w górach - Softgrov - 05-18-2026

Ostatnio coraz częściej słyszę o „detoksie cyfrowym” na termach i w górach. Brzmi to trochę jak kolejny trend wellness. Czy naprawdę odłożenie telefonu na kilka godzin może coś zmienić w samopoczuciu, czy to tylko chwilowy efekt placebo?


RE: Cyfrowy detoks na termach i w górach - Itan - 05-18-2026

To nie wydaje się być wyłącznie modą, jeśli spojrzeć na mechanizm działania opisany w artykule https://www.termybukovina.pl/blog/detoks-cyfrowy-na-termach-odloz-telefon-i-zanurz-sie-w-prawdziwym-odpoczynku . Ciągłe powiadomienia i scrollowanie faktycznie utrzymują mózg w stanie pobudzenia, co może prowadzić do zmęczenia psychicznego i problemów z koncentracją. Kilka godzin przerwy od ekranu, szczególnie w środowisku sprzyjającym relaksowi jak termy, pozwala wejść w stan spokojniejszego przetwarzania bodźców. Nawet jeśli część efektu jest subiektywna, to sama redukcja stresu i wyciszenie układu nerwowego są realne fizjologicznie.